Kopernik influencer? – szkolenie dla nauczycieli 

Zapraszamy nauczycieli, szczególnie języka polskiego, historii oraz przedmiotów artystycznych, do wzięcia udziału w specjalnym oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Kopernik – Influencje” oraz spotkaniu dotyczącym oferty edukacyjnej Ossolineum, realizowanej w gmachu głównym i w Muzeum Pana Tadeusza.

– kiedy: 8 lutego 2024 (czwartek), godz. 16.00
– gdzie: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

– miejsce zbiórki: wystawa czasowa w auli im. Gębarowicza 

– czas trwania: 90 minut

Cel ogólny: zapoznanie uczestników z potencjałem dydaktycznym zbiorów Ossolineum oraz wystaw stałych i czasowych do realizacji zagadnień na przedmiotach humanistycznych i artystycznych. 

O wystawie: Punktem wyjścia wystawy „Kopernik – Influencje” jest pierwodruk dzieła De revolutionibus wydany w 1543 r., w którym Kopernik podważył obowiązującą ówcześnie teorię budowy wszechświata. Praca Kopernika należy do najbardziej przełomowych publikacji w dziejach nauki i często bywa traktowana jako punkt zwrotny w intelektualnym rozwoju myśli zachodniej.

Ekspozycja opowiada o tym, co działo się w Europie po wydaniu De revolutionibus. Jak zareagowano na rewolucyjną teorię Kopernika tuż po jej ogłoszeniu? Czy od razu spotkała się aprobatą, czy może ją ignorowano, a nawet – odrzucano? Dlaczego kilkadziesiąt lat po wydaniu trafiła na indeks ksiąg zakazanych? Jak zmieniał się odbiór Kopernika w Polsce na przestrzeni wieków?

Na te pytania odpowiada wystawa, na której prezentowane są starodruki z XVI-XVIII w., np. Melanchtona, Keplera, Galileusza, Giordano Bruno, jezuickie rękopisy, XIX-wieczne ryciny i medale, współczesne plakaty.

Co więcej?

Podczas szkolenia zaprezentujemy nowości oferty edukacyjnej oraz zapowiedzi wystaw czasowych, które mogą stać się uzupełnieniem i wzbogaceniem realizacji szkolnego programu nauczania, a także inspiracją do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. 

Wszyscy chętni uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz pakiet materiałów promocyjnych. 

ZAPISY

Internetowy formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/G1w9paVpEcV1T9XMA

Kontakt:
Dział Programowy Ossolineum
dzialprogramowy@ossolineum.pl
tel. 713 719 571

713 719 572

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.