Skarby 200-lecia. Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa || Wykład – 9 lutego 2024 [zapis wideo]

Zapraszamy na kolejny jubileuszowy wykład w cyklu „Skarby 200-lecia”. Tym razem spotkanie będzie poświęcone dziejom „Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa” autorstwa inż. Janusza Witwickiego i jego zespołu.

Model „Panoramy”, budowanej w latach 1936-1946, jest jednym z najbardziej niezwykłych obiektów muzealnych przechowywanych w Muzeum Książąt Lubomirskich. Przedstawia on z najdrobniejszymi szczegółami wygląd Lwowa ok. 1772 r. w obrębie murów miejskich, odtworzony po wielu latach intensywnych badań źródłowych i setkach godzin prac modelarskich. Obiekt ma bardzo burzliwą i dramatyczną historię – nigdy nie został w pełni ukończony, a jego wywiezienie ze Lwowa do Warszawy w 1946 r. inż. Witwicki przypłacił życiem. Przez długie lata „Panorama” była ukrywana jako obiekt związany ze Lwowem i jego polską historią. W ramach wykładu przedstawiony został żmudny proces renowacji modelu przeprowadzony w Ossolineum oraz plany jego eksponowania w przyszłym gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich. Prelekcja była połączona z pokazem wybranych miniatur budowli tworzących „Panoramę” i fragmentów oryginalnej dokumentacji. 

  • WYKŁAD: Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa inż. Janusza Witwickiego z lat 1936-1946

    Skarby 200-lecia

  • dr Łukasz Koniarek (Dział Numizmatów i Pamiątek Historycznych, Muzeum Książąt Lubomirskich)
  • 9 lutego 2024 (piątek)
  • Refektarz, Ossolineum, ul. Szewska 37
  • Wstęp wolny!
  • Transmisja LIVE na FB.

*****

*****

„Skarby 200-lecia” to cykl wykładów o najcenniejszych eksponatach Muzeum Książąt Lubomirskich. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć na co dzień niedostępne obiekty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum. Szczegóły cyklu: https://tiny.pl/c3ctl

*****

Wydarzenie zorganizowane w ramach jubileuszu 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.