Skarby 200-lecia. Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu || Wykład – 25 stycznia [zapis wideo]

Pierwszy z wykładów jubileuszowych w cyklu Skarby 200-lecia odbył się 25 stycznia w ossolińskim Refektarzu. Jego tematem była grafika Stefano della Belli „Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku”. Prelekcję wygłosił Wojciech Gruk z Muzeum Książąt Lubomirskich.

  • TEMAT WYKŁADU: Hrabia Ossoliński i konie gubiące złote podkowy. Grafika „Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku” Stefano della Belli
  • Wojciech Gruk (Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich)
  • 25 stycznia (czwartek), godz. 18:00
  • Refektarz, Ossolineum, ul. Szewska 37
  • Transmisja LIVE na FB.

—————–

27 listopada 1633 r. Jerzy Ossoliński wkroczył do Rzymu na czele imponującego orszaku. Pochód liczył 300 osób, 22 powozy, 10 wielbłądów, wiele koni, a niektóre z nich podkute złotymi podkowami, które „przypadkiem” gubiły. W paradzie brali udział oprócz Polaków i Litwinów, Tatarzy, Ormianie oraz kozacy.

Ten słynny wjazd, o którym głośno było w całej Europie, znany jest z licznych relacji, a także z dzieł sztuki.

Pamiętne poselstwo uwiecznił m.in. Stefano della Bella, naoczny świadek tego wydarzenia. Mierząca 2,7 m grafika jego autorstwa to tak naprawdę cykl sześciu akwafort połączonych w jedno dzieło!

Grafika ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich została zakupiona przez Ossolineum w 1952 r., w jednym z krakowskich antykwariatów. Inna jej kopia, utracona podczas II wojny światowej, była darem założycielskim hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego dla Muzeum.

W ostatnich latach grafika została poddana gruntownej konserwacji, która trwała aż dwa lata.

*****

„Skarby 200-lecia” to cykl wykładów jubileuszowych o najcenniejszych eksponatach Muzeum Książąt Lubomirskich. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć na co dzień niedostępne obiekty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.

Szczegóły cyklu

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją „Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”.

*****

Wydarzenie zorganizowane w ramach jubileuszu 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.