Gabinety Świadków Historii

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Gabinety Świadków Historii to dział Muzeum Pana Tadeusza, którego pracownicy zajmują się zbiorami przekazanymi Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego, a od 2017 roku także archiwum Tadeusza Różewicza, którego rękopisy, księgozbiór i pamiątki osobiste przekazane zostały przez Gminę Wrocław do Ossolineum.

Dwie pierwsze kolekcje stały się podstawą prezentowanej w Muzeum Pana Tadeusza wystawy stałej Misja: Polska. Opowiada ona o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej oraz czasów powojennych. Pokazuje pasjonujące życiorysy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego jako przykłady losu pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów Polsce, ale stanęło przed koniecznością walki najpierw o niepodległość, a następnie o wolności obywatelskie i suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie.

Dział organizuje spotkania i wykłady związane z działalnością i życiem darczyńców oraz poświęcone historii Polski, Wrocławia i Dolnego Śląska (cykle: Środy nad książką, Misja: książki oraz Misja: Polska. Misja: Wrocław). Gabinety zajmują się także przygotowywaniem wystaw czasowych, publikacji dotyczących darczyńców, a także działalnością edukacyjną.

Od 9 października 2021 czynna jest wystawa stała poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi – Pan Tadeusz Różewicz
Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6
50–106 Wrocław
info@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 640

Godziny otwarcia muzeum dla odwiedzających:
wtorek–piątek: 9.00–17.00
sobota–niedziela 10.00–18.00

 

dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
malgorzata.preisner-stoklosa@ossolineum.pl
Marcin Szyjka
marcin.szyjka@ossolineum.pl
Maria Marszałek
maria.marszalek@ossolineum.pl

Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza  :  gabinetliteracki@ossolineum.pl

 


Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji